Aftrek zorgkosten verdwijnt mogelijk vanaf 2028 (blog)
Heeft u door ziekte of een beperking extra kosten? Dan is het verstandig om de ontwikkelingen rond de zorgkostenaftrek goed te volgen.
Maakt u door ziekte of een beperking extra zorgkosten? Dan mag u onder voorwaarden een deel van deze kosten aftrekken in uw aangifte inkomstenbelasting. Het kabinet wil deze aftrek vanaf 1 januari 2028 afschaffen. Bent u benieuwd wat er mogelijk verandert? In dit blog neem ik u mee in de huidige regels en de plannen vanaf 2028.
Welke zorgkosten mag u nu aftrekken?
U mag alleen zorgkosten aftrekken die u zelf betaalt vanwege ziekte of invaliditeit. Denk aan voorgeschreven medicijnen, bepaalde hulpmiddelen, vervoer naar een medische behandeling en een dieet op voorschrift. Uw zorgpremie, het verplichte of vrijwillige eigen risico en wettelijke eigen bijdragen zijn niet aftrekbaar. Kunt u een vergoeding krijgen? Dan mag u dat deel van de kosten ook niet aftrekken. Zie de website van de Belastingdienst voor de voorwaarden en het overzicht van aftrekbare zorgkosten.
- Tel uw aftrekbare zorgkosten op. Neem alleen kosten mee die aan de voorwaarden voldoen en niet worden vergoed.
- Verhoog bepaalde kosten als dat mag. Is uw gezamenlijke drempelinkomen in 2026 niet hoger dan € 41.123? Dan mag u bepaalde kosten met 40% verhogen. Hebt u of uw fiscale partner op 1 januari de AOW-leeftijd bereikt? Dan is de verhoging 113%.
- Trek de drempel af. De jaarlijks vastgestelde drempel hangt af van verzamelinkomen en gezinssituatie. Alleen buitengewone zorgkosten boven deze drempel zijn aftrekbaar.
Let op: u krijgt het aftrekbare bedrag niet volledig terug. U trekt dit bedrag af van uw inkomen. Het uiteindelijke belastingvoordeel hangt daarom af van uw persoonlijke situatie en het belastingtarief. Kunt u de persoonsgebonden aftrek niet volledig benutten? Dan kunt u het restant in beginsel meenemen naar een volgend jaar.
Betaalt u weinig of geen belasting?
Dan kunt u mogelijk gebruikmaken van de tegemoetkoming specifieke zorgkosten (TSZ). Deze tegemoetkoming is bedoeld voor mensen die de aftrek door een lage belastingdruk niet volledig kunnen benutten. U hoeft de TSZ niet zelf aan te vragen. De Belastingdienst beoordeelt na uw aangifte automatisch of u hiervoor in aanmerking komt.
Wat verandert er mogelijk vanaf 2028?
Het kabinet stelt in het Belastingplan 2027 voor om de aftrek van specifieke zorgkosten per 1 januari 2028 af te schaffen. Ook de TSZ-regeling zou dan verdwijnen. Volgens het kabinet is de huidige regeling ingewikkeld en foutgevoelig. U moet zelf uitzoeken welke kosten aftrekbaar zijn en daarvan een administratie bijhouden. Bovendien ontvangt u het belastingvoordeel pas achteraf.
Het kabinet wil vanaf 2028 wel geld reserveren voor mensen met een chronische ziekte of beperking. Hoe deze ondersteuning eruitziet, wie ervoor in aanmerking komt en hoe hoog de tegemoetkoming wordt, is nog niet bekend. Hebt u ieder jaar hoge zorgkosten die niet worden vergoed? Dan is het dus nog onzeker wat de plannen voor u betekenen.
Zijn de plannen al definitief?
Nee. De Tweede en Eerste Kamer moeten het Belastingplan 2027 nog behandelen. De Tweede Kamer heeft het kabinet gevraagd om te onderzoeken of de aftrek kan blijven bestaan in een doelmatigere vorm, die meer is gericht op de ziektekosten van chronisch zieken. De uiteindelijke regeling kan daarom nog wijzigen.
Tot slot
Voor 2026 en 2027 blijft de aftrek van specifieke zorgkosten bestaan. Het kabinet wil de aftrek en de TSZ vanaf 2028 afschaffen, maar de plannen zijn nog niet definitief. Houd uw administratie daarom goed bij en blijf de ontwikkelingen volgen. Zo weet u welke kosten u in uw aangifte kunt meenemen en bent u voorbereid op een mogelijke wijziging vanaf 2028.