In de huidige BTW-wetgeving kunnen slechts natuurlijke personen en samenwerkingsverbanden van natuurlijke personen gebruik maken van de Kleine Ondernemersregeling. Stichtingen en verenigingen – maar ook BV’s – lopen dit BTW-voordeel helaas nu mis.
Kort samengevat houdt de Kleine Ondernemersregeling (hierna: KOR) in dat indien de afdracht van BTW op jaarbasis (na aftrek voorbelasting) minder dan € 1.345 bedraagt, voor dit gehele bedrag vermindering wordt verleend. Bedraagt de afdracht op jaarbasis tussen de € 1.345 en € 1.883 dan wordt een gedeeltelijke korting verleend. Is de afdracht op jaarbasis meer dan € 1.883 dan kan de KOR niet worden toegepast.
Met ingang van 1 januari 2020 komt de KOR te vervallen. In plaats van een korting op verschuldigde BTW komt een facultatieve vrijstellingsregeling van omzetbelasting (hierna: OVOB). Op hoofdlijnen houdt de OVOB het volgende in:
Op dit moment is de hoogte van de drempel nog niet bekend. Interessant is dat de EU een voorstel heeft gedaan tot een Europese omzetdrempel van € 100.000. De ingangsdatum van dit voorstel is echter nog niet bekend.
Let op: Vanaf 2020 wijzigt de huidige KOR in de OVOB. Ook voor stichtingen en verenigingen kan het interessant zijn gebruik te maken van deze regeling. Het is raadzaam tijdig in overleg met uw fiscaal adviseur vast te stellen of deelname aan de OVOB voordelig is. Met name indien er in het verleden investeringen zijn gedaan en de BTW werd teruggevraagd waardoor een herzieningstermijn geldt of als een ondernemer dergelijke investeringen wil gaan doen, is oplettendheid geboden.
mr. A.A. (Arjan) van der Bok RB MB MFP
Belastingadviseur
avdbok@vanreefc.nl
De ANBI-status is waardevol, maar u moet er wel goed op blijven letten. Het is geen eenmalige check, maar iets wat u moet bijhouden. Door regelmatig te kijken naar uw
De Subsidieregeling Praktijkleren in de Derde Leerweg ondersteunt werkgevers die investeren in het ontwikkelen van medewerkers en werkzoekenden via praktijkgerichte mbo‑scholing. Wat verandert er in 2026? Per 2026 is er
Belangenverstrengeling in de praktijk Wat verstaan we onder belangenverstrengeling? Belangenverstrengeling ontstaat wanneer persoonlijke, zakelijke of maatschappelijke belangen van een bestuurder of toezichthouder de besluitvorming beïnvloeden of de schijn daarvan wekken.