In de kinderopvang werken naar schatting 10.000 zzp’ers op een totaal van 130.000 medewerkers. Kunt u als kinderopvangorganisatie nog zzp’ers inhuren? Ja, dat kan in bepaalde gevallen nog steeds. Maar u moet het wel op de juiste manier doen. Soms is de conclusie dat inhuren van een zzp’er niet kan. Wij leggen u uit waar u op moet letten als u een zzp’er inhuurt.
Vanaf 2025 handhaaft de Belastingdienst in situaties waarbij sprake is van ‘schijnzelfstandigheid’. Dat is een situatie waarin de zzp’er in de ogen van de Belastingdienst eigenlijk gewoon een werknemer is.
Sinds bekend is dat de Belastingdienst gaat handhaven is er onder andere bij kinderopvangorganisaties veel onrust. ZiPconomy heeft deze onrust inzichtelijk gemaakt. Uit hun onderzoek blijkt, dat kinderopvangorganisaties liever niet meer met zzp’ers werken. Ze vinden het risico van schijnzelfstandigheid te hoog. Ook zien ze weinig ruimte om de opdrachten geschikt te maken voor zzp’ers. Naar onze mening is die onrust in de kinderopvang terecht. Bewustzijn dat de kinderopvang onder een vergrootglas ligt, is belangrijk. Een kinderopvangorganisatie moet daarom goed afwegen welke inhuur wel kan en welke inhuur niet kan.
Tegelijkertijd blijft de krapte op de arbeidsmarkt. Daarom moet u nadenken hoe u als kinderopvang omgaat met deze onrust. Wij willen u helpen bij uw keuze.
Als een zzp’er een werknemer blijkt te zijn, dan wordt u gezien als werkgever. Dit heeft voor u als kinderopvangorganisatie de volgende fiscale gevolgen:
De naheffingsaanslagen kunnen met terugwerkende kracht worden opgelegd. Deze terugwerkende kracht is maximaal tot 1 januari 2025.
U kunt, als u dat contractueel heeft vastgelegd, de loonbelasting verhalen op de zzp’er.
Tip: de Belastingdienst mag niet twee keer hetzelfde inkomen belasten. Als de zzp’er zelf al inkomstenbelasting over dat inkomen heeft betaald, mag de Belastingdienst dit inkomen niet nog een keer in de heffing betrekken. Het loont om op dit punt samen met de zzp’er op te trekken richting de Belastingdienst.
De premies werknemersverzekeringen en werkgeversheffing Zvw mag u niet op de zzp’er verhalen. Ook niet als u dat contractueel heeft vastgelegd. Zulke contractuele bepalingen zijn namelijk ongeldig.
Een zzp’er kan via de rechter alle rechten opeisen die werknemers ook hebben. Als de kantonrechter bevestigt dat de zzp’er eigenlijk in loondienst is, kunt u als kinderopvangorganisatie bijvoorbeeld te maken krijgen met de volgende kostenposten:
Onderschat de financiële gevolgen niet, deze kunnen hoog oplopen. Bij een zzp’er die 28 uur per week voor € 45 per uur werkt kan dit oplopen tot tienduizenden euro’s als diegene een werknemer blijkt te zijn.
Voor het beoordelen of een zzp’er een echte zzp’er is, maakt u gebruik van de criteria uit het Deliveroo-arrest:
De Belastingdienst heeft recent een Toelichting Beoordeling Arbeidsrelaties gepubliceerd. Als u deze toelichting gebruikt bij het beoordelen van een zzp’er in uw kinderopvang, dan lijkt de inhuur van de zzp’ers in veel situaties niet meer mogelijk. Denk aan het voorbeeld van het inhuren van een pedagogisch medewerker. Deze pedagogisch medewerker werkt structureel zij-aan-zij met werknemers en moet instructies opvolgen. In deze situatie moet er een goed verhaal zijn om als zzp’er ingezet te kunnen worden. En als kinderopvangorganisatie moet u niet vergeten dat de Belastingdienst bij u zal naheffen en niet bij de zzp’er.
Voor de inzet van een pedagogisch medewerker met specifieke kennis en expertise kan de conclusie wellicht anders zijn. Daarbij kunt u denken aan een pedagogisch medewerker die geschoold is om kinderen met een VVE-indicatie te begeleiden. Als u zo’n medewerker niet binnen uw organisatie heeft, dan duidt dit meer op een echte zzp’er.
De beoordeling of een zzp’er niet in loondienst is, blijft maatwerk. Daarom is ons advies geen overhaaste conclusies te trekken. Alle omstandigheden van het geval moeten worden meegenomen in de beoordeling. Laat u daarover goed adviseren!
Praktische tips kunnen u helpen om valkuilen te voorkómen:
Huurt uw kinderopvangorganisatie zzp’ers in en wilt u dat graag blijven doen? Dan raden wij aan om de inhoud van de overeenkomsten van opdracht opnieuw te beoordelen. Als dat nodig is, dan kunt u de overeenkomsten aanpassen en de arbeidsrelatie op de juiste manier vastleggen. Wij helpen u graag bij het beoordelen van de overeenkomsten van opdracht. Hierbij kijken we samen naar de werkzaamheden die de zzp’er voor u verricht. En hoe we dat zo goed mogelijk kunnen vastleggen in een overeenkomst van opdracht. Zo proberen we met elkaar het risico op financiële gevolgen te beperken. Neem gerust contact met ons op.
Het nieuwe financieringsstelsel kinderopvang “De eerste contouren worden zichtbaar” Brief over de plannen voor het nieuwe financieringsstelsel In het regeerprogramma heeft het kabinet het voornemen opgenomen om kinderopvang vanaf 2027
In 2025 wordt de kinderopvangtoeslag voor middeninkomens verhoogd. Gezinnen waarvan het inkomen tussen ongeveer € 29.400 en € 159.200 per jaar ligt, krijgen daardoor een groter deel van de kinderopvang
Het huidige kabinet heeft de inkomensonafhankelijke (bijna) gratis kinderopvang uitgesteld tot 2027. Vooruitlopend daarop wordt de kinderopvangtoeslag in 2025 en 2026 stapsgewijs verhoogd. Nadat het voorstel eerder in internetconsultatie is