In het onderwijsaccountantsprotocol 2024 is de verplichte controle op de VOG door de accountant komen te vervallen. In de plaats daarvan kunt u als onderwijsinstelling aan de accountant een vrijwillige opdracht geven voor de controle op de tijdige aanwezigheid van de VOG.
Het Ministerie van OCW heeft besloten om in verband met het vervallen van de verplichte controle, onderwijsinstellingen met terugwerkende kracht (ingaande 2024) een verantwoording van de tijdige aanwezigheid van de VOG in het bestuursverslag te laten opnemen. Dit wordt geregeld in de Regeling Jaarverslaggeving Onderwijs (RJO). De concept tekst van deze wijziging is inmiddels bekend, maar moet nog definitief gemaakt worden en door de minister ondertekend worden. Onder het voorbehoud van het definitief maken van de wijziging en de ondertekening door de minister geven wij u hieronder alvast de inhoud van deze wijziging door.
Tabel tijdige verantwoording verklaring omtrent het gedrag
Tevens moet u hierbij aangeven of u aan de accountant opdracht gegeven heeft om de werkzaamheden uit te voeren, zoals die zijn opgenomen in bijlage IV bij het Onderwijsaccountantsprotocol inzake de tijdige aanwezigheid van de VOG in het verslagjaar. Het bestuur licht desgewenst toe waarom een VOG niet of niet tijdig aanwezig is geweest en wat het beleid gericht op tijdige aanwezigheid van de VOG behelst. Dit is een optionele toelichting.
De VOG-plicht geldt voor de volgende personen:
Een VOG is in beginsel niet verplicht voor vrijwilligers, met uitzondering van degene die toezicht houdt tijdens de tussenschoolse opvang waarvoor wel een VOG nodig is. Het maakt daarbij niet uit of de vrijwilliger slechts incidenteel of periodiek op de school is. Als schoolbestuur kunt u overigens wel altijd zelf bepalen dat u van vrijwilligers toch een VOG willen ontvangen. Maar dit is niet wettelijk verplicht. Personen, waarvoor de VOG niet wettelijk verplicht is, moeten niet in bovenstaande verantwoording meegenomen worden.
Heeft u vragen? Wij helpen u graag verder. Neem gerust contact met ons op.
Vorige maand informeerden wij u over een uitspraak van de rechtbank. Het betreft de generieke korting die in 2023 is toegepast, en de gevolgen daarvan voor de jaarrekening 2024. De
Bezuiniging op kinderopvangtarief in 2026 geschrapt Na felle kritiek vanuit de kinderopvangsector en een uitspraak van de Raad van State is besloten om de bezuiniging op het maximumuurtarief in 2026
Werkt u met zzp’ers? Controleer dan of de manier van werken past bij een zzp’er en of het contract daarmee in lijn is. Zo beperkt u het risico op schijnzelfstandigheid.