12 februari 2026

Op 30 september 2025 heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden in een belangrijke uitspraak besloten dat pensioenfondsen btw moeten heffen over de pensioenpremies die zij innen van werkgevers.

Wat betekent dit?

Werkgevers moeten mogelijk btw gaan betalen over de pensioenpremies. De meeste werkgevers kunnen deze btw terugvragen bij de Belastingdienst. Voor werkgevers in de zorg, het onderwijs en voor maatschappelijke organisaties is dit een aanzienlijke financiële last. Want zij kunnen dit niet.

Heeft dit nu al gevolgen?

Hoewel deze uitspraak een grote verandering lijkt, is er nog geen definitieve beslissing over de btw-heffing op pensioenpremies. De staatssecretaris van Financiën heeft aangegeven dat de Belastingdienst voorlopig vasthoudt aan een eerdere uitspraak van Hof Amsterdam uit 2023. In die uitspraak werd bepaald dat de uitvoering van pensioenregelingen als een vrijgestelde verzekeringsdienst wordt beschouwd. Dit betekent dat pensioenfondsen geen btw hoeven te heffen over de pensioenpremies.

Wat kunt u verwachten?

Tot er een uitspraak van de Hoge Raad is, houdt de Belastingdienst vast aan het standpunt dat pensioenfondsen geen btw hoeven te rekenen over de pensioenpremies. Dit betekent dat als u pensioenpremies betaalt aan een pensioenfonds dat zich aan dit standpunt houdt, er voorlopig geen btw in rekening wordt gebracht.

Heeft u vragen over hoe deze wijzigingen uw organisatie kunnen beïnvloeden? Neem dan gerust contact met ons op. We helpen u graag verder.

Meer nieuwsitems